preskočiť navigáciu klávesové skratky hlavná stránka , aktuálne oznamy , mapa stránok , mapa webového sídla , kontakt , dokumenty školy , fotogaléria , prijímacie konanie , prehlásenie o prístupnosti , EduPage GJAR , úspechy , webmail pre zamestnancov a žiakov školy ,
   

Postrehy vynikajúcej reprezentantky na medzinárodnú geografickú súťaž iGeo

Medzinárodná geografická olympiáda (iGeo) je každoročná súťaž pre najlepších študentov geografie vo veku 16 až 19 rokov z celého sveta. Študenti ktorí boli vybraní, aby reprezentovali svoje krajiny, sú tí najlepší, vybraní z tisícok študentov, ktorí sa s nadšením zúčastňujú svojich vlastných národných geografických olympiád. iGeo pozostáva z troch častí: písomného testu, multimediálneho testu a rozsiahlej práce v teréne vyžadujúcej pozorovanie, vedúcej ku kartografickej prezentácii a geografickej analýze. Program zahŕňa aj prezentácie posterov tímov.

Medzinárodnej geografickej olympiády sa počas letných prázdnin zúčastnila aj NINA ANNA HLIBOKÁ, žiačka 4. A triedy.

„Tohtoročné iGeo pre mňa predstavovalo unikátnu skúsenosť, počas ktorej som zažila veľa neopakovateľných momentov, spoznala inšpiratívnych ľudí a zdokonalila si svoje zručnosti a naučila sa veľa nového v oblasti geografie. Cesta k miestenke na tento „geografický sviatok" však nebola jednoduchá, vyžadovala si veľa prípravy, koncentrácie, odvahy, cieľavedomosti, precíznosti a psychickej odolnosti. Okrem intenzívneho samoštúdia som sa pred iGeo zúčastnila sústredení, ktoré sa konali v priebehu mája a júna na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na ktorých som mala možnosť bližšie spoznať Adama, Maťa a Mareka, s ktorými sme vytvorili vynikajúci reprezentačný tím.

iGeo sa mala pôvodne konať v Paríži, no nakoniec sa z dôvodov doznievajúcej pandémie uskutočnila online formou. Rekordne, tohto roku sa jej zúčastnilo 209 mladých geografov z 54 krajín. Francúzski organizátori pod vedením Dr. Alexisa Alamela podali obdivuhodný výkon pri príprave aj počas súťažných dní, čo sa pochopiteľne odrazilo na výslednej atmosfére a plynulom priebehu súťaže. Veľká vďaka patrí taktiež francúzskemu reprezentačnému tímu, ktorý sa nám čo najviac snažil priblížiť Francúzsko a najmä samotný Paríž, aj keď možnosti boli v online priestore obmedzené.

Všetky testy boli vysokej náročnosti, pri ich riešení bolo potrebné zapojiť tzv. geografické myslenie a použiť vedomosti, ktoré som predtým ani netušila, že mám. Na moje vlastné prekvapenie ma najviac bavil Field Work Exercise (FWE), ktorý bol orientovaný na oblasť francúzskeho močiara Le Marais Vernier. Okrem FWE bolo potrebné absolvovať aj Written Respose Test (WRT) a Multi Media Test (MMT). Z nášho tímu všetky tri testy bravúrne zvládol Adam Čabrák, ktorý získal bronzovú medailu, k čomu mu opätovne gratulujem.

Som veľmi vďačná, že som mohla vidieť spolu, aj keď nie naživo, toľko ľudí, ktorých spája láska a vášeň ku geografii. Chcela by som sa poďakovať každému, kto sa podieľal na vytvorení niečoho tak neopísateľne krásneho ako iGeo 2022.

Chcem sa poďakovať Adamovi, Maťovi a Marekovi, rovnako ako aj vedúcim nášho tímu a profesorom, ktorí nás v Bratislave na iGeo pripravovali, odovzdali nám obrovské poznatky a pomohli zvládnuť celú prípravu aj súťaž. Najviac ďakujem pani učiteľke Dudovej, ktorá ma svojou motiváciou presvedčila, aby som sa vôbec zúčastnila Geografickej olympiády a ktorá mi poskytla množstvo svojich cenných vedomostí a skúseností. Za neustálu podporu a množstvo povzbudzujúcich slov sa chcem poďakovať pani učiteľke Štefančínovej. Ninke Macejovej ďakujem za množstvo nápadov, úsmevov a jej neutíchajúcu optimistickú náladu. Rovnako sa chcem poďakovať každému z tejto školy, kto mi poskytol akúkoľvek pomoc, najmä pani učiteľkám Mergešovej, Pavlovovej, Kobulskej, Kredátusovej a Pončákovej. Taktiež ďakujem mojim spolužiakom, najmä tým, ktorí ma podporovali, no aj tým, ktorí nestáli na mojej strane a vďaka ktorým som mohla prekonať ešte viac prekážok. Rovnako každému, kto ma akokoľvek inšpiroval a pomohol mi zvládnuť predošlé mesiace."

Nina Anna Hliboká

igeo1

igeo2

igeo3

igeo4


logo     logo      logo      logo     Facebook GJAR     Instagram
          GJAR     logo     logo    
© 2013 Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov
Správca obsahu a technický prevádzkovateľ webového sídla: Gymnázium Jána Adama Raymana, Mudroňova 20, Prešov