Naše úspechy
Plaketa Lux mentium – Svetlo poznania 2023/2024
Dňa 17.06.2024 putovala cena Lux mentium 2024 do rúk naše šikovnej žiačky Natálie Ivaneckej z oktávy A. Plaketu Lux mentium za reprezentáciu kraja a dosiahnuté výnimočné výsledky odovzdával predseda PSK Milan Majerský v DJZ Prešov.
Spoločne s Natáliou Ivaneckou toto ocenenie získalo 15 žiakov z kraja.
Gymnázium Jána Adama Raymana srdečne blahoželá k dosiahnutému úspechu a želá veľa úspechov.
Hľadá sa energia!
Tím Raymaňáci11 v zložení Petronela Palenčárová, Ema Vasilišinová a Michaela Sekeráková (všetky z kvarty) sa v dňoch 20. - 21. jún 2024 zúčastnili veľkého celoslovenského finále spolu s ďalšími 8-mi tímami, ktoré sa konalo v priestoroch Elektrárňa Piešťany.
Z Piešťan si dievčatá odniesli skvelé 5. miesto, kopec zážitkov a nových skúseností.
Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!
PK chémia, fyzika a biológia
Strieborná medaila z Genius Olympiad
Aneta Štefančínová, žiačka sexty A, sa zúčastnila prestížnej medzinárodnej súťaže Genius Olympiad, ktorá sa konala od 10. do 14. júna 2024 na Rochester Institute of Technology (RIT) v americkom meste Rochester v štáte New York.Genius Olympiad organizuje nezisková organizácia Terra Science & Education so sídlom v Syracuse, USA. Hostiteľom olympiády, ktorá sa prvýkrát konala v roku 2011 na pôde State University of New York v Oswegu, štát New York, je od roku 2023 práve RIT.
Do Genius Olympiad 2024 bolo vybratých 1 065 finalistovz 3 643 prihlásených zo 67 krajín a 34 štátov. Aneta súťažila v konkurencii 1014 vedeckých projektov. Projekty boli hodnotené odbornou komisiou a jeden projekt hodnotilo približne 3-10 porotcov.
Aneta získala striebornú medailu v kategórii Veda za svoj projekt Biodegradácia farbív halofilmi (Biodegradation of Dyes by Halophiles). Okrem striebornej medaily získala aj štipendium na RIT, jednom z najprestížnejších technologických inštitútov, v hodnote 20 000 dolárov.
V projekte Aneta zdôraznila. že v textilnom, farmaceutickom či kozmetickom priemysle sa využívajú toxické farbivá, ktoré často kontaminujú vodu. V časti prešovského Solivaru sa v soľanke nachádzajú halofily, extrémofilné mikroorganizmy žijúce v prostredí s vysokou koncentráciou soli. Aneta sa zamerala na určenie bioremediačného potenciálu týchto halofilov. Na Genius Olympiad prezentovala taktiež vlastný model halofilného reaktora, ktorý možno použiť v praxi.
Srdečne ďakujeme vedeckým konzultantkam projektu prof. Mgr. Natálii Hlavatej Hudáčkovej, PhD. z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a RNDr. Márii Piknovej, PhD., ktorá pôsobila na Katedre mikrobiológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Aneta v rámci pobytu v USA navštívila aj niekoľko najlepšie hodnotených univerzít z tzv. Ivy League: Harvard (Cambridge – Boston, Massachusetts), Massachusettský technologický inštitút (MIT, Cambridge – Boston, Massachusetts), Brown (Providence, Rhode Island), Yale (New Haven, Connecticut), Columbia (New York), Princeton (New Jersey). Nevynechala ani hlavné mesto USA WashingtonD.C. a najľudnatejšie mesto USA New York city. Súčasťou programu olympiády bola aj návšteva Niagarskýchvodopádov.
Aneta počas odborného programu festivalu absolvovala aj prednášku nositeľa Nobelovej ceny za chémiu z roku 2019. Sir Michael Stanley Whittingham bol ocenený za vývoj lítium-iónovej batérie.
Projekt bol podporený z grantového programu VZDELANIE Štipendiá pre stredoškolákov, ktorým NadáciaTatrabanky podporuje najlepších slovenských žiakov stredných škôl.
Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy na medzinárodnej úrovni!
Úspech v súťaži Mladý Európan 2024
Dňa 26.4.2024 sa na pôde Prešovskej univerzity v Prešove konalo regionálne kolo vedomostnej súťaže Mladý Európan.
Náš tím v zložení:
Soňa Krenická, Peter Pribiš (obaja z triedy septima) a Dávid Ondrija (oktáva) obsadili vynikajúce 1. miesto.
Zároveň si vybojovali postup na celoslovenské kolo tejto súťaže, ktoré sa uskutoční v Žiline 11.-12.6.2024.
Za vzornú reprezentáciu školy ďakujeme a držíme palce na celoslovenskom kole.
Security Girl na GJAR
V mesiacoch február až máj prebiehali na našom gymnáziu zaujímavé workshopy zamerané na online bezpečnosť. Toto rovesnícke vzdelávanie bolo súčasťou projektu Cyber Security Girl, ktorý realizovala organizácia Aj Ty v IT.
Workshopy boli určené pre žiakov prímy, sekundy, tercie, kvinty a prvých ročníkov, ktorí mali možnosť dozvedieť sa viac o hrozbách internetu a osvojili si praktické zručnosti v oblasti kyberbezpečnosti. Prostredníctvom interaktívnych aktivít sa študenti oboznámili s témami ako bezpečné používanie internetu, ochrana osobných údajov, rozpoznávanie podvodov a kybernetických útokov. Rôzne scenáre a praktické cvičenia im umožnili lepšie pochopiť riziká online sveta a naučili ich, ako sa chrániť pred kybernetickými hrozbami.
Našimi Security Girls boli Katarína Badžanová (6.OA) a Olívia Kaňuščáková (1.B), ktoré sa stali ambasádorkami projektu a viedli jednotlivé workshopy. Katka a Olívia, samy študentky gymnázia, dokázali nadchnúť svojich spolužiakov a sprostredkovať im dôležité informácie o bezpečnosti na internete. Ich zapojenie do projektu bolo príkladom, ako môžu rovesníci motivovať a vzdelávať svojich spolužiakov. Workshopy mali veľký úspech a zožali pozitívne ohlasy nielen od študentov, ale aj od pedagógov.
Katka a Olívia svojím nasadením a prístupom inšpirovali ostatných a prispeli k zvýšeniu povedomia o kybernetickej bezpečnosti na našej škole. Tento projekt nám pripomína, že byť informovaný a vedieť sa chrániť v online prostredí je dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým.
Dúfame, že podobné iniciatívy budú pokračovať aj v budúcnosti a že sa ich zúčastní ešte viac študentov.