Oznamy

Bezpečnosť na internete

Lenka Vargovčíková, žiačka 7. ročníka osemročného gymnázia na GJAR-ku, pripravila v spolupráci s p. profesorkou Petrovskou a  p. psychologičkou Škopovou prezentáciu na tému Bezpečnosť na internete. Táto prezentácia je prioritne určená pre mladších GJAR-kovcov. Lenka si myslí, že v tomto období trávi mládež za počítačom množstvo hodín a preto je dobré mať vedomosti, ktoré im pomôžu viac sa zorientovať. V rámci rovesníckeho vzdelávania si pripravila prezentáciu a je pripravená zodpovedať mladším spolužiakom aj otázky a venovať sa témam, ktoré ich zaujímajú.
Powerpoint prezentácia tu.

Tím ŠBN

Súťaž pre študentov základných a stredných škôl

OZ Preventista vyhlásilo pre kreatívnych študentov základných a stredných škôl súťaž na tému Informačná bezpečnosť, ja a moja škola. Medzi 5 najlepších autorov sa prebojovala aj naša študentka SIMONA Krajňáková z II.C triedy.
Srdečne blahoželáme !
Úspešný článok od Simony si môžete prečítať tu.

Tím ŠBN

'TÍMOVKA'

Prvý týždeň školského roka 2020/2021 si členovia realizačního tímu ŠBN, vyškolení v rovesníckom vzdelávaní, pripravili pre nových žiakov prvého ročníka a prímy teambuildingové aktivity zamerané na neformálne zoznámenie sa a naladenie sa na nový kolektív. Aktivity prebiehali vonku v školskej záhrade, čo prispelo k vytvoreniu uvoľnenej atmosféry. Všetci prítomní sa výborne zabavili.
Nezabudli sme ani na žiakov kvinty. Hoci sa žiaci poznajú už 4 roky, pri aktivite zameranej na utuženie vzťahov v kolektíve si užili veľa zábavy.
V tejto tradícii budeme pokračovať, kedže tieto provoročníkové teambuildingy sú vhodné nielen na spoznávanie sa a upevnenie kolektívu, ale sú významné aj pri prevencii nepriaznivých javov, ktoré môžu ovplyvniť skupinu na celé obdobie štúdia.
„Jedna z aktivít zožala veľký úspech, hlavne pri netradičných otázkach. Ku koncu dvojiciam nestačil ani časový limit 1 minúta. Zožali sme pozitívny ohlas a tešíme sa na budúce workshopy“.

Vendula, IV.D

Účelové cvičenie aj za prítomnosti členov realizačného tímu ŠBN

V tomto školskom roku sme sa zúčastnili účelových cvičení pre žiakov 1. a 2. ročníka a žiakov ´malého gymka´. V rámci ŠBN sme si pripravili stanovište, na ktorom sme so žiakmi rozoberali témy ako bezpečnosť na sociálnych sieťach, vplyv sociálnych sietí na mladého človeka rovnako aj problémy mladých ľudí a možnosti ich riešenia. Myslíme si, že témy žiakov zaujali a mnohí sa aktívne zapájali do diskusie.

Laura Matúsová a Beky Bobáková, VII.OA

„Komu som pomohol počas koronakrízy.“

V utorok sme odovzdali za prítomnosti p. riaditeľky Kundľovej, p. triednej učiteľky Šurínovej a členiek realizačného tímu ŠBN ceny víťazke výzvy „ Komu som pomohol počas koronakrízy“ . Konkrétne Dorota Matiová, žiačka VI.OA, sa úspešne zapojila do výzvy a získala tak ako jedna z víťazov sadu spoločenských hier pre svoju triedu. Veríme, že tieto hry si všetci spoločne zahrajú či už na školskom výlete alebo počas triednických hodín a prispejú k posilneniu vzťahov v triede.
Dorote ďakujeme a srdečne blahoželáme!

Laura Matúsová a Beky Bobáková, VII.OA

Poďakovanie

Škola bez nenávisti ďakuje všetkým členom realizačného tímu ŠBN a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaslúžili o to, že prvé mesiace programu ŠBN na Gymnáziu Jána Adama Raymana máme v školskom roku 2019/ 2020 úspešne za sebou.
Všetci sme boli počas tohto výnimočného školského roka postavení pred výzvy súvisiace s epidémiou COVID-19. Avšak dokázali sme sa situácii prispôsobiť a mysleli sme nielen na seba, ale aj na iných. Dôkazom toho je aj zapojenie sa do súťaže „ Komu som pomohol/a počas koronakrízy“.
Ďakujeme za Vaše nasadenie pri rovesníckom vzdelávaní a realizácii aktivít ŠBN!
V školskom roku 2020/2021 Vám všetkým prajeme pevné zdravie a množstvo elánu do práce s cieľom posilniť pozitívnu atmosféru v škole.

September 2020 · Tím ŠBN

Komu som pomohol/a počas koronakrízy?

IUVENTA ešte koncom júna vyhlásila výzvu KOMU SOM POMOHOL POČAS KORONAKRÍZY pre žiakov škôl zapojených do programu Školy bez nenávisti! Jedným zo zámerov programu Škola bez nenávisti je ZAPÁJANIE ŽIAKOV DO VEREJNÉHO DIANIA NA LOKÁLNEJ ÚROVNI, KTORÉ PODPORUJE SOCIÁLNU SÚDRŽNOSŤ A SPOLUPRÁCU MEDZI RÔZNYMI SKUPINAMI MLÁDEŽE.
Túto príležitosť využili Dorota Matiová (V.OA) a Lilly Girgošková s Emou Krenickou (III.B).
Výber víťazov zabezpečila komisia, ktorú tvorili experti programu Škola bez nenávisti spolu s koordinátorkou programu ŠBN. 13. 7. 2020 sme spoznali víťazov!
Jedným z víťazov je aj ´naša´ Dorota Matiová, ktorá získava sadu spoločenských hier pre celú triedu.
Dorotke gratulujeme a dievčatám ĎAKUJEME za reprezentáciu školy:)
Sme hrdí, že aj žiaci našej školy si uvedomujú vážnosť situácie a našli spôsoby, ako aspoň malými skutkami spríjemniť niekomu náročné obdobie. Mnohí mladí ľudia v tomto období obmedzení a sociálnej izolácie pomáhali a prejavili solidaritu voči ostatným . ĎAKUJEME!
Diela, ktoré dievčatá zaslali si môžete pozrieť:
Dorota Matiová
Lilly Girgošková a Ema Krenická

Školský psychológ na GJAR

Každý človek môže z času na čas čeliť problémom, ktoré súvisia so sociálnymi vzťahmi, učením, ťažkými rozhodnutiami alebo zvládaním emócií, ako sú depresia, úzkosť, strach alebo izolácia. Mať v živote ťažkosti je prirodzené, ale je tiež potrebné ich riešiť, pretože problémy ovplyvňujú učenie, správanie a celkovú pohodu.
Niekedy si s problémami vieme poradiť sami, inokedy sú však zložitejšie a potrebujeme s nimi pomôcť. V takýchto chvíľach nie je hanba požiadať o pomoc, napríklad aj školského psychológa, ktorý pomáha študentom, rodinám a učiteľom porozumieť problémom a vyriešiť ich.
Aj na našej škole vznikla pozícia školského psychológa, ktorý sa bude usilovať zabezpečiť, aby sa študentom darilo v škole, doma a v živote.
Pri akýchkoľvek otázkach alebo pochybnostiach ho môžete kontaktovať na:
psychológ (@) gjar-po.sk

Školenie

V pondelok (9.3.2020) sa náš realizačný tím ŠBN zúčastnil školenia, ktoré prebiehalo v priestoroch našej školskej knižnice. Na tomto školení sme získali informácie a vyskúšali si aktivity, ktoré už čoskoro využijeme pri rovesníckom prístupe (neformálny spôsob vyučovania formou aktivít a debát). Zameriavali sme sa hlavne na témy ako šikana, kyberšikana a nenávistné prejavy. Celým školením sa niesla priateľská atmosféra, za ktorú môžeme poďakovať aj našim školiteľom z IUVENTY (p. Smatana a p. Komárová). V mene celého tímu môžem povedať, že tento workshop bol pre nás veľkým prínosom a prispel k utuženiu nášho kolektívu ŠBN.

11.3.2020 · Laura Matúsová, VI.OA

Prednáška vedená mestským policajtom p. Pavelkom,

Dospievanie bolo, je a vždy bude plné nástrah, no zároveň je najkrajším obdobím našich životov. Prednáška, ktorú sme absolvovali my, žiaci sexty, nám pomôže rozpoznať situácie, v ktorých nie je najpohodlnejšie sa ocitnúť. Oboznámili sme sa s tým, ako rozlíšiť, čo vnímať ešte ako zábavu od toho, čo je pre nás už priveľa. Stretli sme sa s príkladmi, kedy je lepšie dať od veci ruky preč a naopak, kedy je lepšie konať. Spoznali sme formy výskytu omamných látok prostredníctvom ich napodobnenín. Dozvedeli sme sa, aké sú následky ich užívania na našom zdraví a aké podľa trestného práva. Táto téma sa odzrkadlila osobitne na každom z nás a dala nám predstavu, ktorým smerom sa (ne)chceme vydať my.

21.02. 2020 · Laura, Beky, Lukas VI.OA

Školy bez nenávisti - prezentácia akčného plánu

V utorok 18.02.2020 nás navštívila Soňa Štefančíková, regionálna koordinátorka IUVENTY za Prešovský kraj, spolu s Veronikou Komárovou a Jánom Smatanom, expertmi v programe ŠBN. Cieľom ich návštevy bolo vypočuť si náš akčný plán v rámci programu Škola bez nenávisti. Laura, Ivana a Lýdia, členky školského realizačného tímu, prítomným odprezentovali aktivity, ktoré budeme realizovať v rámci programu ŠBN. Mike, člen školského realizačného tímu a správca web stránky, predstavil oficiálnu webovú stránku ŠBN na GJAR. Pravidelne budú na nej zverejňované aktivity ŠBN, cieľom ktorých je predovšetkým prevencia intolerancie, nenávistných prejavov, šikanovania, kyberšikanovania a výchova k ľudským právam. Týmito aktivitami budeme všetci spolu prispievať k vytváraniu pozitívnej školskej klímy, k rozvoju hodnôt tolerancie a demokratickej spoločnosti na GJAR. 1. ročník programu „Škola bez nenávisti‟ na GJAR je odštartovaný!

18.2.2020

Workshop Bezpečne na internete

Online hry, dopisovanie si s kamarátmi či sledovanie filmov patria k obľúbeným aktivitám mnohých detí. Kedy sa však neškodná zábava stáva nebezpečnou závislosťou? Ako môže rodič ovplyvniť správanie dieťaťa vo virtuálnom priestore? Je vaše dieťa v bezpečí na internete? Poznáte riziká sociálnych sietí? Ako kontrolovať a nestratiť dôveru? Odpovede aj na tieto otázky sme sa, spolu s rodičmi žiakov I. OA a II. OA, dozvedeli na workshope s názvom Bezpečne na internete, ktorý organizovalo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Prešove. Získali sme informácie o 5 dôležitých výchovných pravidlách, ako aj ďalšie cenné rady, ako zladiť život rodiny s modernými technológiami.

17.2.2020

Školský ples

Žiaci nášho gymnázia spolupracujú aj pri organizovaní každoročnej akcie Žiackej školskej rady - Študentského plesu. Organizácia a príprava plesu si vyžaduje spojenie síl nielen žiakov z rôznych tried a ročníkov, ale aj učiteľov. Popri práci sa žiaci navzájom spoznávajú, diskutujú a pomáhajú si. Okrem toho je príprava plesu poriadna zábava. Aj takto môžu vznikať na škole nové priateľstvá, čím sa dá zabrániť predsudkom voči mladším alebo starším spolužiakom, či šikanovaniu. Je dôležité pomáhať si a spolupracovať bez ohľadu na vek, pohlavie, triedu alebo ročník, a takto zlepšovať atmosféru a vzťahy na škole.

15.2.2020 · Anita Brillová, IV.C

Olympiáda ľudských práv

Škola je zo svojej podstaty apolitická, ale to neznamená, že vo vzdelávacom procese nemá politika žiadne miesto. Naopak, verím, že jedine politickou výchovou môžeme vychovať zodpovedných občanov, ktorí sú kľúčom k fungujúcej demokracii. Olympiáda ľudských práv pripravuje žiakov na zvládanie osobných, občianskych a spoločenských rolí v čoraz komplexnejšom a globalizovanom svete. Vedie ich k tolerancii a k rešpektovaniu práv všetkých ľudí bez akéhokoľvek rozdielu, podporuje ich demokratickú kultivácia a humanizáciu. Mne platformu tejto politickej výchovy poskytli aktivity spojené s Olympiádou ľudských práv. Je to fantastický projekt, ktorý mi otvoril nové možnosti a podnietil môj záujem o ľudské práva.

Február 2020 · Tomáš Čorej, III.B

MEP - Modelový európsky parlament

Modelový európsky parlament je konferencia organizovaná študentmi v štátoch Európskej únie. Na zopár dní sa účastníci menia na zaneprázdnených politikov a diskutujú o rôznych zaujímavých, ale najmä aktuálnych témach riešených aj v skutočnom Európskom parlamente. MEP umožní žiakom jasne a zreteľne formulovať vlastné názory, aktívne počúvať, učiť sa tolerancii a porozumeniu medzi občanmi Európy, ako aj asertívnemu správaniu. Je to výborná príležitosť zažiť niečo nové, získať sebavedomie vo verejnom prejave ale aj precvičiť si angličtinu. Je však dôležité nepodceniť prípravu a preštudovať si aj pravidlá správania sa. Napriek formálnej časti konferencie sme však tiež zažili veľa zábavy a spoznali zaujímavých ľudí. Túto skúsenosť by sme odporúčali každému.

3.2.2020 · Simona Triščová, I.A